Možnosti rekreácie
 

Staré Hory a okolie ponúka veľa športových aj kultúrnych možností oddychu a rekreácie.
V blízkom okolí asi 3 km sa nachádza Ski centrum Turecká a 12 km najznámejšie lyžiarske stredisko Donovaly.
Zimná sezóna na Donovaloch je pre vyznávačov zimných športov skutočným rajom. Náročnejší lyžiari a snowboardisti sa sedačkovou lanovkou dostanú do výšky 1370 m n.m. na vrchol novej Holi, odkiaľ je unášajúci pohľad na okolitú panorámu hôr. Dĺžka zjazdovky je 2 km. Záhradište je rodinným areálom, je k dispozícii 11 lyžiarskych vlekov pre deti i dospelých. Občerstvenie počas lyžovania je všade dostupné. Okolie Donovál a priľahlé osady sú príjemným prostredím na zimné prechádzky i bežecké lyžovanie. Všetky zjazdovkmy a bežecké trasy sú upravované a udržiavané. Mechanické zasnežovanie umožňuje predĺžiť zimnú sezónu až do jarných mesiacov. Ak ste cez deň strávili čas vo fitnescentre či saune, môžete si vychutnať večerné lyžovanie na vleku pri Chate pod Magurou. Primŕzajúci sneh dodá večeru neopakovateľnú atmosféru.


Športové možnosti počas letných dní:

Čarokrásna príroda, vôňa lesa a lúk láka turistov na prechádzky nenáročným terónom okolia Donoval. S turistickou mapou na značených trasách ľahko zvládnete i celodennú turu. Pri troche šťastia na úbočiach Vás osviežia lesné plody. Terén je vhodný i na cykloturistiku. Paragliding je šport letný i zimný. Využite ponúkané služby profesionálov a nenechajte si ujsť extrémny zážiťok. Tenisové turnaje v dvojhrách a štvorhrách sa konajú v mesiacoch júl - august. Aktívny športovci každoročne očakávajú Horský duatlon a Horský beh do vrchu "Donovaly-vrch Zvolen" (1402,5 m n.m.), ktoré sa usporadúvajú v mesiaci september. Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier, Trangoška - Donovaly, v dĺžke 49 km je uskutočňovaný v mesiaci jún. Futbalový turnaj o "Putovný pohár starostu Donoval" sa koná v mesiaci júl a futbalovný turnaj SNP v mesiaci august. Cez Donovaly prechádza aj tradičný "Turistický prechod SNP" Nízkymi Tatrami (Telgárt - Špania Dolina). Je to náročný viacdňový prechod, v celkovej dĺžke 163 km v mesiaci júl. Neviete si vybrať? Nezabudnite, že v požičovniach a predajniach športovej výstroje Vás radi privítajú, poradia a poskytnú svoje služby.

Ďalej môžete využiť v Banskej Bystrici - Štiavničky, krytú plaváreň kde je bazén s dĺžkou 50 m, sauna , Para, masáže, občerstvenie, v lete plážové kúpalisko - 25 km v Kováčovej- termálne kúpalisko- (len v letných mesiacoch) - cca 45 km Bešeňová - termálne kúpalisko (celoročná prevádzka)
Za kultúrou sa môžete vybrať taktiež do Banskej Bystrice, kde je Pamätník SNP, múzeá - prírodovedné, Stredoslovenské, a literárno-hudobné múzeum, galérie, vyhliadková veža, hradný areál- (barbakan-národná kultúrna pamiatka). V Španej Doline sa nachádza stará horská banícka obec, Špaňodolinský banský vodovod , zachovalá ľudová architektúra, svetoznáma Špaňodolinská paličkovaná čipka. Sú tu veľmi dobré podmienky na letnú i zimnú turistiku. V Tureckej okrem dobrej lyžovačky sa tu každoročne konajú krňačkové preteky, letná i zimná turistika po hrebeni Veľkej Fatry s nádhernými výhľadmi na veľkú časť Slovenska. Každoročne v mesiaci jún sa tu konajú MAJSTROVSTVÁ SVETA vo varení a jedení bryndzových halušiek